مشاهده تصاویر

اصفهان شهرستان خور روستای ایراج
کد مکان: 6187

ایراج

اواخر بهمن ماه در استان اصفهان شهرستان نایین از کنار روستای چوپانان بسمت روستای هفتومان رفتم و با ادامه دادن مسیر به یکی از زیباترین روستاهای ایران در دل کویر رسیدم.
روستای ایراج دارای قلعه‌ای قدیمی است که روی ارتفاعی در روستا واقع شده .بافت سنتی روستا توسط کارشناسان خبره در حال مرمت بود. از دیگر آثار تاریخی ایراج می‌توان به سرو کهن اشاره کرد که دارای ارتفاعی بیش از 50 متر و عمری حدود یک هزار سال است.  

بافت تاریخی روستای ایراج به شماره 33489 مورخ 10/8/1400 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است  

سرو کهن ایراج :

یکی ازنمادهای طبیعی ایراج درخت سرو آن است که درضلع شرقی قلعه ایراج قراردارد. قدمت این سرو تنومند رابیش از هزار سال می دانند . این سرو زیبا بیش از70متر ارتفاع دارد وقطر پایین تنه آن حدود دومتریابیشتر می باشد .پس ازپیروزی انقلاب اسلامی پرچم جمهوری اسلامی ایران بر نوک آن برافراشته شد وازآن پس هراز چندگاهی پرچم نوجایگزین می کنند.

قلعه ایراج

ایراج یکی از از روستاهای ییلاقی خور و بیابانک است . این روستا در دامنه کوهی کم ارتفاع قرار گرفته، بالای کوه قلعه ای کوچک ساخته شده که قدمت بسیاری ندارد و مصالح آن کاملا با قلعه های بیاذه و جندق متفاوت است. که در سال 1327 ه.ق در جریان درگیری قوای دولتی با رمضان خان باصری به صورت ویرانه ای در آمده است.  

قلعه ایراج به شماره 33490 در تاریخ 10/8/1400 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده  


مسیریابی روی نقشه